Metody pracy

fotka_czymleczymy

TERAPIA MANUALNA

Terapia Manualna to szeroki dział w fizjoterapii, w którym terapeuta zajmuje się diagnostyką i leczeniem zaburzeń w obrębie narządu ruchu. Jak sama nazwa wskazuje (łac.manus – ręka) zabieg odbywa się za pomącą rąk terapeuty. Przez wiele lat w terapii manualnej wyłoniło się wiele koncepcji. W każdej z nich jednak najważniejszym celem jest prawidłowe rozpoznanie problemu pacjenta i dobranie odpowiednich środków do wyleczenia go.

W naszym gabinecie terapeuci wykorzystują następujące koncepcje terapii manualnej:

 • Ortopedyczna Terapia Manualna koncepcja Kaltenborn – Evjenth
 • Terapia Manualna Holistyczna wg dr Rakowskiego
 • Manualna Medycyna Mięśniowo – Szkieletowa wg koncepcji „Praskiej Szkoły Medycyny Manualnej” dr Karela Lewita
 • Metoda McKenzie – mechaniczne diagnozowanie i leczenie kręgosłupa
 • Krótkodźwigniowe Techniki Manipulacyjne

 

OSTEOPATIA

Osteopatia jest metodą diagnozowania i leczenia manualnego, której twórcą był Andrew Taylor Still (1874r). Jest to gałąź medycyny znana i ceniona przede wszystkim w  USA i krajach Europy Zachodniej, w których powstawała i najbardziej się rozwijała.
Osteopatia jest dziedziną czerpiącą wiedzę ze wszystkich obszarów medycyny, co w połączeniu z holistycznym podejściem do pacjenta i indywidualnie dobranymi metodami leczenia manualnego, bądź zaleceniami czyni ją niezwykle skuteczną.
Efektywność i bezpieczeństwo osteopatii wynika przede wszystkim ze zrozumienia funkcjonowania organizmu jako całości.

 
Terapia
Leczenie osteopatyczne ma na celu usunięcie przyczyny a nie tylko objawu, z którym zgłasza się pacjent, oraz zmobilizowanie całego ciała do wspomagania tego procesu, aby efekt ten był trwalszy (jest to również związane z własnym zaangażowaniem pacjenta).
Proces leczenia rozpoczyna się dokładnym badaniem wykorzystującym testy kliniczne, ocenę postawy ciała , palpację oraz diagnostykę obrazową (RTG, rezonans magnetyczny, USG,…). Poprzedzone jest to wnikliwym wywiadem. Po tym etapie terapeuta ustala z pacjentem plan terapii, pod warunkiem, że z przeprowadzonego wywiadu i badania nie wynika potrzeba skierowania pacjenta do lekarza odpowiedniej specjalizacji.
W trakcie terapii wykorzystywane są techniki do pracy ze stawami, tkankami miękkimi, techniki normalizacji układu nerwowego, techniki trzewne, techniki drenażowe.

 
Wskazania do leczenia osteopatycznego:
– przewlekłe i ostre dolegliwości bólowe stawów obwodowych i kręgosłupa
– dyskopatie
– drętwienia w rejonie kończyn
– bóle i urazy mięśni, scięgien i przyczepów
– przewlekłe zespoły bólowe
– szyjno-pochodne bóle i zawroty głowy
– bóle i problemy brzuszne
– problemy układu oddechowego

PNF

Metoda stworzona przez neurofizjologa dr Hermana Kabata oraz fizjoterapeutkę Maggie Knott. Koncepcja oparta na założeniu, że najważniejszym celem terapii jest praca nad funkcją (potrzebną pacjentowi, w życiu codziennym). Ruchy wykorzystywane w terapii, to ruchy naturalne – zbliżone do tych które wykorzystujemy w czynnościach dnia codziennego. Terapia PNF doskonale wykorzystywana jest wśród pacjentów z problemami neurologicznymi, ale równie świetnie sprawdza się w pracy z pacjentami ortopedycznymi. PNF jest terapią przyjemną, bezbolesną i bezpieczną.

NDT BOBATH DLA DOROSŁYCH

Koncepcja wykorzystywana w terapii pacjentów z uszkodzeniami  centralnego układu nerwowego. Podstawą metody jest neurofizjologiczny rozwój człowieka.
Praca z pacjentami opiera się na celowych zadaniach ruchowych. Nacisk położony jest na normalizację napięcia mięśniowego, prawidłowe wzorce ruchowe. Przygotowanie Pacjenta do prawidłowego funkcjonowania i wykonywania czynności dnia codziennego.

KINESIOLOGY TAPING

Metoda polegająca na przeprowadzeniu specjalistycznego badania, a następnie aplikacji przez terapeutę specjalnego plastra (zbliżonego swoimi właściwościami, do właściwości skóry). Koncepcja wykorzystuje naturalne procesy samoleczenia organizmu. Poprzez aplikację plastra, następuje oddziaływanie na skórę i tkankę mięśniową. Dzięki temu terapeuta wykonujący aplikację, jest w stanie wykorzystać plaster w następujący sposób:

 • Przeciwbólowy
 • Przeciwobrzękowy
 • Poprawiający zakres ruchomości
 • Korekcyjny
 • Normalizujący napięcie mięśniowe
 • I inne

Kinesiology Taping jest znakomitym uzupełnieniem terapii. Pozwala na przedłużenie jej działania i wzmocnienie efektu terapeutycznego.

DO GÓRY