Bóle kręgosłupa dotykają praktycznie każdego z nas. Postęp cywilizacyjny, praca siedząca, coraz powszechniejsza nadwaga i brak aktywności fizycznej tylko przyczyniają się do powiększania skali problemu. Przyczyn bólu kręgosłupa może być bardzo wiele. Pacjenci, często ignorując pojawiające się bóle, pozwalają aby problem narastał – co w przyszłości może prowadzić do problemów i wydłużania się procesu leczenia i rehabilitacji. Dlatego, gdy bóle pojawiające się bóle kręgosłupa zaczynają się powtarzać, a ich nasilenie jest coraz większe – warto udać się do specjalisty aby zdiagnozować swój problem.
Do najczęstszych przyczyn bólu kręgosłupa należą:
Bóle przeciążeniowe/napięciowe
Jedne z najczęściej występujących, powstające głównie na skutek nieprawidłowego funkcjonowania w ciągu dnia. Długotrwałe, obciążające pozycje (np. praca przy komputerze w nieprawidłowej pozycji) lub wykonywanie czynności w niekorzystnej pozycji (np. prace w ogródku) mogą być przyczyna dolegliwości bólowych. W tkankach otaczających kręgosłup tworzą się mikrourazy, które w pewnym momencie są przyczyną wyzwolenia bólu.
Niewydolny układ mięśniowy
Ból, który pojawia się dość często. Charakterystyczne jest, że pacjenci odczuwają ból pozostając w stałych, długo trwających pozycjach – np. siedzenie, stanie. Rehabilitacja pacjentów jest nie skomplikowana i przynosi dobre efekty. Wymaga jednak od pacjentów systematyczności. Polega na poprawie stabilizacji mięśniowej w obrębie tułowia, wzmocnieniu osłabionych grup mięśniowych i rozciągnięciu przykurczonych mięśni.
Ból korzeniowy
Ból silny, promieniujący do kończyn. Pojawia się w wyniku ucisku korzenia nerwowego, przez przepuklinę jądra miażdżystego krążka międzykręgowego. Dolegliwości są charakterystyczne, w obrębie dermatomu (obszar skóry zaopatrywany przez dany nerw rdzeniowy). Mogą pojawiać się deficyty neurologiczne, zaburzenia czucia, osłabienie siły mięśniowej, osłabienie odruchów.
Ból spowodowany schorzeniami współtowarzyszącymi
Dolegliwości bólowe mogą pojawiać się na skutek chorób, toczących się równolegle w organizmie. Choroby reumatyczne (RZS, ZZSK, itd.), dolegliwości ze strony układu trzewnego (np. wątroba, jelita), choroby nowotworowe to tylko niektóre mogące powodować dolegliwości bólowe jednostki chorobowe.
Dolegliwości bólowe psychogenne
Ból pojawiający się jako objaw depresji, dużego stresu. Często pacjenci nie łączą ze sobą dolegliwości bólowych ze strony układu ruchu i problemów związanych ze sferą psychiczną.
Lekceważenie objawów może mieć niebezpieczne skutki. Często niegroźne na początku dolegliwości, mogą z czasem pociągać za sobą poważne konsekwencje. Dlatego pojawienie się bólu w obrębie kręgosłupa powinno się skonsultować z lekarzem i fizjoterapeutą. Często zdarza się, że niewielkie zmiany (np. dobra, ergonomiczna organizacja stanowiska pracy za biurkiem, czy wprowadzenie kilku ćwiczeń) mogą w znacznym stopniu poprawić samopoczucie pacjentów.