Choroba Scheuermana
Choroba Scheuermana to schorzenie należące do grupy jałowych martwic kości. Jałowe martwice kości charakteryzują się obumieraniem tkanki kostnej i chrzęstnej, gdzie na proces nie ma wpływu zakażenie drobnoustrojami. Początkowo tkanka kostna w obrębie martwicy ulega resorpcji, następnie zostaje odbudowana. Niestety, na skutek obciążeń i działania sił zewnętrznych kość może ulegać deformacji.
Choroba Scheuermana rozpoczyna się w wieku młodzieńczym. Dotyczy piersiowego odcinka kręgosłupa. Charakterystyczne dla występowania choroby Scheuermana są guzki Schmorla, czyli wpuklenia się krążków międzykręgowych dotrzonowo (na skutek pęknięć w płytkach granicznych trzonów). Guzki Schmorla widoczne są w obrazie RTG. W stopniowy sposób dochodzi do przebudowania struktur w trzonach kręgów i przybierania przez trzony klinowatego kształtu. Dochodzi do pogłębiania kifozy piersiowej. W rezultacie choroby dochodzi do zaburzenia ukrwienia krążka międzykręgowego i jego zwężania. Choroba Scheuermana ustępuje wraz z zatrzymaniem wzrostu, w wieku ok. 20 lat.
Objawami choroby Scheuermana są:
- Pogłębiona kifoza
- Ból
- Uczucie zmęczenia pleców
- Zmniejszenie ruchomości w obrębie zajętych chorobowo segmentów kręgosłupa
W fazie trwania choroby pomimo nieznacznych dolegliwości, należy podjąć działania prewencyjne. Pacjenci powinni unikać przeciążeń i ciężkich aktywności sportowych oraz sportów wymagających skakania.
W momencie pojawienia się dolegliwości (po potwierdzeniu choroby za pomocą badań obrazowych), stosuje się zabiegi z terapii manualnej – głównie mobilizacje stawowe i techniki tkanek miękkich, stretching przykurczonych grup mięśniowych oraz stabilizację tułowia.
W okresie 5 – 10 lat po zatrzymaniu wzrostu, dolegliwości ustępują. Należy pamiętać jednak, że trwałe zmiany strukturalne powstałe na skutek choroby, mogą być przyczyną problemów z kręgosłupem w przyszłości. Powyżej i poniżej miejsca zmienionego chorobowo, dochodzi do hipermobliności segmentów ruchowych. Bardzo ważna jest odpowiednia profilaktyka, by zapobiegać przeciążeniom.